Niezależnie od płci, każdy może ćwiczyć jogę. Co ważniejsze to to, żeby przed każdymi ćwiczeniami odpowiednio rozgrzać ciało i mięśnie, bo to by nie zostały nadwyrężone podczas rozciągania. Kolejną ważną rzeczą jest to by nie rozciąga mięśni “na siłę”, gdyż to również może skutkować urazom i niepotrzebnym wypadkom.
Kiedy zaczynasz swoją przygodę z jogą, przeczytaj o ćwiczeniach najlepiej z książki, która przedstawia pozycje asan na zdjęciach oraz adekwatnie je opisuje oraz każdy krok ich wykonania.
Pamiętaj również o przygotowaniu ważnych i przydatnych akcesoriów, które pomogą ci podczas ćwiczeń oraz zadbają o twoje bezpieczeństwo.
Pięć asan dla wszystkich.
- “Pół – Powitanie Słońca”. Rozłóż swoją matę, stań z jej przodu, ze stopami skierowanymi równolegle na wprost oraz wyprostowanym ciałem, ręce wzdłuż ciała. Powoli, wraz wdechem unosisz ręce ku górze, by nad głową się spotkały i zetknęły, następnie wraz z wydechem opuszczasz ręce, aż dotkniesz nimi bioder. Powtórz kilka razy tą asanę, aż poczujesz że twoje ciało jest bardziej rozgrzane.
- “Pół – Powitanie Słońca ze skłonem”. Kiedy jesteś gotowa/gotowy by przejść do następnej łatwej w wykonaniu pozycji, wystarczy dodać do pierwszej asany skłon, starając się dotknąć maty. Początkowo, jeżeli twoje ciało nie jest wystarczająco rozciągnięte, może ci to sprawiać problem, więc staraj się dotknąć kolan a z każdym powtórzeniem skłonu schodzić niżej, dotykając łydki stopy i kolejno matę. Nie należy się przejmować powolnymi postępami, gdyż każda osoba ma swoje tempo i powinna się do niego dostosować. Słuchaj swojego ciała i nie zapomnij o rytmicznym oddechu.
- “Kot”. Pora zejść na matę. Zrób to delikatnie i spokojnie. Uklęknij na macie, a następnie oprzyj się z przodu na dłoniach. Teraz będziesz się prężyć i przeciągać jak kot. Pamiętaj by wychodząc z tej pozycji mieć wyprostowane plecy, głowę równolegle do podłogi, by razem tworzyły linię prostą. Kiedy wdychamy powietrze, ciężar zostaje przeniesiony na ręce, klatka piersiowa kieruje się do przodu, a głowę odchylamy do tyłu. Na wdechu w tej pozycji możemy chwilę pozostać jeśli to nie sprawia problemu. Następnie podczas wydechu, przenosimy ciężar ciała w tył na nogi i wysuwamy grzbiet do góry, głowę starając się umieścić pomiędzy ramionami. Utrzymujemy chwilę tą pozycję. Następnie powtarzamy kilka razy. Jest to pozycja odpowiednia dla osób, które z różnych powodów spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej.
- “Skłon tułowia do nóg”. Aby wykonać kolejną pozycję, należy usiąść na macie z wyprostowanymi nogami, które są złączone. Tułów trzymamy wyprostowany, następnie schodzimy powoli i stopniowo w stronę stóp, dotykając najpierw kolan, następnie łydek, aż w końcu dosięgniemy stóp. Należy pamiętać by robić to powoli by nie nadwyrężyć ścięgien. W tej pozycji zostajemy na kilka sekund. Przy wdechu powoli prostujemy plecy, tak by nadal były proste, do momentu, aż usiądziemy, a nasze plecy z nogami stworzą kąt 90 stopni. Powtórz kilka razy.
- “Trup”. Na zakończenie wykonaj najważniejszą asanę jogi, a zarazem bardzo relaksacyjną. Najlepiej jednak ustawić sobie alarm w telefonie podczas jej wykonywania, szczególnie wtedy gdy swoje ćwiczenia wykonujesz przed ważnym wyjściem. Dlaczego? A no dlatego, że w tej pozycji tak się zrelaksujesz, że się zdrzemniesz. Połóż się na macie, ręce ułóż wzdłuż ciała, a nogi w kilkudziesięciocentymetrowej odległości od siebie pozostaw luźno i swobodnie. Pod głowę możesz położyć miękką płaską poduszkę, a ciało przykryć kocem. Oczy zamknięte, oddychaj miarowo skupiając się na wdechu i wydechu. Kiedy poczujesz, że należy wstać, delikatnie przewróć się na jeden bok i odepchnij ciało od podłogi. Rób to delikatnie i z wyczuciem.
Powodzenia!