Koenzym Q-10 występuje we wszystkich komórkach naszego ciała i pełni szereg istotnych dla naszego zdrowia funkcji. I chociaż ogranizm wywatwarza go sam, bywają sytuacje, w których jego synteza jest niewystarczająca i w efekcie dochodzi do upośledzenia funkcjonowania wielu narządów. Jeśli interesuje cię, czym jest koenzym Q-10 i jaką rolę odgrywa w naszym organizmie, dobrze trafiłeś.
Czym jest koenzym Q-10?
Koenzym Q-10 to związek chemiczny, występujący w błonach komórkowych ludzi, zwierząt i roślin. Uczestniczy w procesie wytwarzania energii komórkowej, dlatego też jesyniezbędny do funkcjonowania każdej komórki naszego ciała. Jego ilość w poszczególnych narządach jest różna w zależności od aktywności metabolicznej organu. Najwięcej koenzymu Q-10 występuje w sercu, mózgu, płucach, nerkach, wątrobie i mięśniach szkieletowych.
Działanie koenzymu Q-10
Koenzym Q-10 (nazywany czasem witaminą Q) pełni szereg funkcji w naszym organizmie.. Zapewnia prawidłowe funckcjonowanie najważniejszch narządów wewnętrznych, które potrzebują najwięcej energii, takich jak mięsień sercowy, mózg czy mięśnie szkieletowe. Dlatego też znajduje zastosowanie w leczeniu licznych chorób, takich jak: niewydoloność serca, nadciśnienie, arytmia, choroba niedokrwienna serca, miażdzyca, cukrzyca. Stosowany jest również w terapii chorób neurodegeneraycjnych, takich jak choroba Parkinsosa, stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera.
Ponadto, wykazuje również działanie antyoksydacyjne, neutralizując negatywne skutki działania wolnych rodników. Tym samym chroni komórki i tkanki orgaznimu przed uszkodzeniami. Trawają również badania nad wspomagającym działaniem konzymu Q-10 w terepii nowotworów.
Ponadto, koenzym Q-10 obniża ciśnienie krwi oraz stymuluje układ odpornościowy. Bywa także stosowany w celu zwiększenia wydolności organizmu czy w leczeniu zespołu przewlekłego zmęczenia.
Zastosowanie w kosmetyce
Koenzym Q-10 znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wpływa korzystnie na wygląd i kondycję skóry, zarówno stosowany zewnętrznie jak i w formie suplementów diety. Wykazano, że przyjmowany doustnie co najmniej przez 12 tygodni, poprawia jędroność i gładkość skóry oraz zmniejsza głębokość zmarszczek. Stosowany w kosmetykach opóźnia proces starzenia się skóry, chroniąc włókna kolagenowe oraz neutralizując reaktywne formy tlenu.
Kiedy wzrasta zapotrzebowanie na koenzym Q-10?
Przy stosowaniu zbilansowanej diety, zazwyczaj produkcja koenzymu Q-10 w organizmie jest wystraczająca. Jednak zdażają się jego niedobory na skutek niedożywienia, długotrwałego przyjmowania leków przeciwnowotworowych, a także zatruć. Ponadto, wraz z wiekiem synteza koenzymu Q-10 spada, na skutek procesów fizjologicznych. Zwiększone zapotrzebowanie dotyczy także osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, sportowców, osób nałogowo palących papierosy oraz narażonych na inne czynniki toksyczne.W takim wypadku pomocna może okazać się suplementacja.
Pierwszą oznaką niedoboru koenzymu Q-10 jest przewlekłe przemęczenie. Z kolei długotrwałe poważne niedobory skutkują zaburzeniem funckcjonawania omówionych wcześniej narządów, dla których zaopotrzenie w energię mitochondrialną jest najwyższe.
Naturalne źródła koenzymu Q-10
Pomimo, iż organizm sam produkuje „witaminę Q”, bywa, że jego produkcja jest niewystarczająca. By dłużej cieszyć się zdrowiem, warto zadbać o drową, zbilansowaną dietę oraz sięgnąć po produkty, które są naturalnym źródłem koenzymu. Są to m.in: wołowina, drób, ryby, oleje roślinne i produkty pełnoziarniste.