Dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Łużycach chcą poznać niezwykłą historię i kulturę tej krainy, wizyta w Żarach może się okazać bardzo dobrym pomysłem. Dlaczego? Bo Żary, jako najważniejsze miasto na terenie Łużyc, mogą pochwalić się i długą historią, i ciekawymi zabytkami. Jakie atrakcje czekają w tym mieście na zwiedzających? Którym zabytkom warto tu poświęcić nieco więcej uwagi?
Leżące na pograniczu Niziny Wielkopolskiej i Niziny Śląskiej Żary mogą się pochwalić długą historią. Wiadomo, że początki miasta przypadają na wiek XI. W tym czasie Bolesław Chrobry przyłączył miasto do Polski. Choć przez wiele lat miasto wchodziło w skład Marchii Łużyckiej, dla Polaków do dziś jest ośrodkiem wyjątkowo ważnym. Mimo częstych zmian władz i przynależności państwowej, do dziś Żary mogą oczarować swą historyczną zabudową. Jakie zabytki zasługują tu na szczególną uwagę?
Jednym z najcenniejszych zabytków na terenie miasta jest „Stary Zamek”. Początki tej budowli przypadają na XIII wiek, choć w XVI stuleciu zamek został gruntownie przebudowany w stylu renesansowym. Drugim cennym zabytkiem miasta jest „Nowy Zamek”. To okazała rezydencja pałacowa, będąca niegdyś własnością Promnitzów – rodu, który od XVII wieku władał tym miastem. Ich rezydencja do dziś może się pochwalić piękną elewacją oraz ciekawym założeniem. Warto pamiętać, że niegdyś pałac ten uznawany był za najpiękniejszą rezydencję w tej części pogranicza sasko – polskiego. Sam pałac może oczarować, choć turyści z podziwem wypowiadają się i o otaczającym go parku. Założony w XVIII wieku, znany jest przede wszystkim ze wspaniałej alei kasztanowców. Spacer po tym parku może okazać się miłym akcentem w programie każdej wycieczki po tym niezwykłym mieście.
Żary mogą się również pochwalić pięknym rynkiem oraz starówką, na terenie której czekają kolejne ciekawe zabytki. Z pewnością na uwagę zasługuje ratusz – ciekawa budowla z przełomu XIV i XV wieku, której najwspanialszą ozdobą jest manierystyczny portal. Przy rynku można też ujrzeć piękne kamienice, wśród których nie brak obiektów pochodzących z XVII wieku. W gronie zabytków sakralnych miasta wyróżnia się z kolei ciekawy kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. To ciekawy przykład gotyku, choć i młodsze kaplice kościelne przyciągają uwagę. Tę najważniejszą stanowi barokowa kaplica Promnitzów, którą dobudowano do świątyni w latach 70. XVII wieku. Ta kaplica może zachwycić zarówno wspaniałym portalem prowadzącym do jej wnętrza, jak i licznymi dekoracjami. Wyróżnia się tu dekoracja malarska, która jest wspaniałym dziełem Voegla.
Żary z pewnością mogą oczarować turystów. To miasto znane jest z długiej historii i ciekawych zabytków, choć i imprezy kulturalne mają tu ogromne znaczenie. Najważniejszą imprezą jest tu słynny Przystanek Woodstock, choć w maju czeka tu wydarzenie muzyczne idealne dla melomanów i fanów muzyki dworskiej. To organizowany od 1996 roku Międzynarodowy Śląski Festiwal Muzyczny „Porozumienie”.